شورای عالی بیمه در اجرای ماده ۱۷ قانون تأسیس بیمه مرکزی ج.ا.ایران و بیمه‌گری، “آیین‌نامه شماره ۹۶؛ نمایندگی فروش بیمه‌های زندگی” را تصویب و ابلاغ کرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی و امور بین‌الملل بیمه مرکزی، براساس این آیین‌نامه موسسه بیمه می‌تواند در رشته بیمه زندگی انفرادی به اشخاص حقیقی واجد شرایط، پروانه نمایندگی فروش اعطا کند و مشخصات نمایندگان فروش را از طریق سامانه نظارت و هدایت الکترونیکی بیمه (سنهاب) به بیمه مرکزی ج.ا.ایران اعلام نماید.

همچنین مؤسسه بیمه مسئول پاسخگویی و جبران هرگونه خسارت مستقیم و یا غیرمستقیم ناشی از عمد، تقصیر، غفلت یا قصور نماینده در رابطه با عملیات بیمه‌ای موضوع قرارداد با بیمه‌گذاران، بیمه‌شدگان و اشخاص ثالث است. مدت اعتبار پروانه نمایندگی فروش حداکثر سه سال است که مؤسسه بیمه‌ای می‌تواند آن را با رعایت مفاد آیین‌نامه تا پنج سال تمدید کند.

شورای عالی بیمه در خصوص کارمزد نماینده فروش در این آیین‌نامه آورده است که این کارمزد نباید از ۷۰درصد میزان کارمزد نمایندگان حقیقی مقرر در آیین‌نامه کارمزد نمایندگی و دلالی رسمی بیمه تجاوز نماید.

این آیین‌نامه که شامل ۱۵ ماده و ۲تبصره است از ابتدای سال ۱۳۹۸ لازم‌الاجراست و از آن تاریخ به بعد جایگزین آیین‌نامه شماره ۵۴ خواهد شد.

https://t.me/Asbimehiran

توسط maleki